Čo je to GIS?
Geografický Informačný Systém (GIS) je informačný systém resp. nástroj, ktorý sa využíva na získavanie, analyzovanie, vizualizáciu a manažment dát s priestorovým alebo mapovým vyjadrením (priestorové informácie), ktoré sú základom tohto systému a obsahujú informácie o geografickej polohe a popisné informácie o jednotlivých objektoch.
Súčasťou GIS sú:
- Hardvér – počítače, servery, zariadenia na zber dát, …
- Softvér – špecializované programy pre prácu s priestorovými dátami
- Dáta – priestorové údaje obsahujúce informáciu o polohe a súvisiace popisné informácie, tvoria databázu priestorových informácií
- Užívatelia – spracovatelia dát, administrátori GIS a prijímatelia priestorových informácií
Databáza priestorových informácií, alebo geodatabáza, je pojem, ktorý označuje databázu obsahujúcu dáta, ktoré sú výsledkom zberu a spracovania priestorových údajov. Priestorové dáta sú vyjadrené ako objekty s geografickou polohou vo forme bodov, línií a polygónov (plôch), ku ktorým sú priradené popisné informácie vo forme atribútov.
Čo sú to mapové služby?
Mapová služba poskytuje prístup k obsahu mapového dokumentu alebo geografického informačného systému obvykle prostredníctvom webovej aplikácie. Využíva sa na publikovanie priestorových dát. Užívateľ môže tieto dáta prezerať a získať z nich požadovanú informáciu.
Prečo budovať GIS?
Dôvodom budovania akéhokoľvek informačného systému (IS) je potreba inventarizácie, zhromažďovania, triedenia, vyberania a prezentovania údajov. GIS slúži na vedenie a manažment databáz priestorových informácií. Radia sa sem aplikácie ako mestské geografické informačné systémy, informačné systémy o území, systémy riadenia technického a dopravného vybavenia.
GIS je taktiež systém umožňujúci priestorové analýzy a modelovanie. Táto možnosť ho odlišuje od iných informačných systémov a je kľúčovou pri pohľade na rozvoj územia a v ňom prebiehajúce procesy.
Kde sa využíva GIS?
GIS sa využívajú v rôznych oblastiach ľudskej činnosti, v podstate všade, kde je potrebné pracovať s priestorovou informáciou. Ako príklady využitia GIS možno uviesť:
- kataster nehnuteľností, evidencia a správa majetku a stavieb
- technické mapy (inžinierske siete, vodohospodárstvo, energetika, telekomunikácie, …)
- doprava (pasport komunikácií, evidencia parkovacích miest, údržba ciest, cestná premávka …)
- ochrana životného prostredia a ekosystémové služby
- územné plánovanie a rozvoj miest
- poľnohospodárstvo a lesohospodárstvo
- krízový manažment (napr. ochrana pred povodňami, mapovanie kriminality, dostupnosť záchranných zložiek )
- priestorové analýzy ( napr. časová dostupnosť )